Videzi domišljije

Videzi domišljije
VIDEZI DOMIŠLJIJE_ avtorjev Gregorja Grešaka in Ane Porenta so zbirka štirih dramskih besedil, ki je oktobra 2007 izšla v sozaložbi KUD Primož Trubar Velike Lašče in Zavod za razvijanje ustvarjalnosti. Izid knjige sta sofinancirala JSKD in Občina Velike Lašče. Knjiga se je predstavila tudi na letošnjem Slovenskem knjižnem sejmu in vsebuje štiri pravljična dramska besedila, ki sta jih mentorja skupaj z mladimi gledališčniki GLEDEJE soustvarjala preteklih šest let.

Besedila so rasla in se snovala po različnih postopkih – od običajnega, ko je avtor besedilo napisal in ga je skupina nato uprizorila (A. Porenta: Skrivnostno seme, G. Grešak: Zlati kelih) prek nove zgodbe na znano temo iz slikanice, do katere pa so mladi igralci prišli prek improvizacij (Nisem poreden! – mentor G. Grešak z Nino Žužek, Lukom Zakrajškom, Martino Zadnik, Petro Zidar, Mojco Šilc, Mašo Samsa, Simonom Lušinom, Pavlo Lušin in Tjašo Hočevar) ter „pravljice iz niča“, ustvarjene v celoti prek improvizacij (Lučkina šahovnica – mentorica A. Porenta z Alešem Cimpermanom, Evo Jamnik, Tilnom Jeršinom, Martino Košir, Simonom Lušinom, Tejo Mustar, Matejem Polzelnikom, Saro Samsa, Anžetom Staričem, Mojco Šilc, Klemnom Vintarjem, Nino Virant, Lukom Zakrajškom in Uršo Zalar).

V knjigi so, za razliko od Videzov sveta, kjer so avtorji objavili predvsem aktualna najstniška besedila, objavljena tista, ki so pravljično obarvana. V knjigi najdemo angažirano vzgojno zgodbo Nisem poreden!, gledališko metaforo o dveh nasprotnih si svetovih Skrivnostno seme, detektivsko pravljico Lučkina šahovnica in v verzih zapisano legendo Zlati kelih, pri kateri je bistveno razločevanje med resnico in lažjo.

Poleg dramskih besedil knjiga VIDEZI DOMIŠLJIJE prinaša še poglavja z namigi za postavitve predstav, opise iger za vživljanje v pravljične like ter seznam literature za gledališko delo z mladimi.

Čeprav so bila besedila ustvarjena v mladinskih skupinah, pa jih je mogoče igrati tudi v odraslih zasedbah, ki jih zanima odrsko raziskovanje pravljičnega sveta.

Katarina Istenič Rudolf, avtorica spremne besede, pravi:

„Tisti, ki delajo z otroki in mladimi na tem področju, vedo, da tovrstnih, že uprizorjenih in torej nekako „preverjenih“ besedil ni v obilici, zato je knjiga s tovrstno vsebino gotovo dobrodošla. Pa ne le zato. Vsem štirim tekstom je skupno, da premorejo dobro dramaturško strukturo, atraktivne in duhovite vloge in so – preprosto – živi.“

Videzi domišljije nas pospremijo v svet gledališča skozi duhovita in zanimiva pravljična besedila, v katerih je pomembno sodelovanje, pravičnost in plemenitost. Tako pri igralcih kot pri gledalcih. Če želite obuditi spomin na že videne predstave mladih gledališčnikov, tudi teh, zbranih v VIDEZIH DOMIŠLJIJE, lahko skočite na spletni naslov www.gledeja.si.

Morda ti bo všeč tudi...